• Ημερολόγιο εκδηλώσεων

Ιούνιος

3Ιούν21:00Ομιλία Μαιευτήρα Γυναικολόγου κ. Παναγιώτη Τερζάκη με θέμα «ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ»
    10Ιούν21:00Ομιλία Προέδρου του Ομίλου κ.  Κωνσταντίνου Νικολακόπουλου με θέμα «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΕΡΓΕΣΤΗΣ - Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ»
    24Ιούν21:00Τακτική Γενική Συνέλευση του Ομίλου με θέματα ημερησίας διατάξεως τον Οικονομικό Απολογισμό και τον Απολογισμό Δράσης του  Ομίλου για τη Ροταριανή Χρονιά 2018-2019

Ιούλιος

1Ιούλ20:45Αλλαγή ηγεσίας για την Ροταριανή χρονιά 2019-2020, επίσημη επίσκεψή του Διοικητή 2019–2020 της 2470 Ροταριανής Περιφερείας ροτ . Θεόδωρο Πανάγο
  • ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ: Ξενοδοχείο ΑΣΤΗΡ Πάτρας, Αγίου Ανδρέου 16, Πάτρα 262 21

ΩΡΑ: Δευτέρα - 20:30

Γίνε μέλος του ομίλου μας

Θέλεις να είσαι μέρος ενός παγκόσμιου δικτύου επιχειρηματιών, επαγγελματιών και εθελοντών της κοινότητάς σου; Στο Ροταρυ είσαι ευπρόσδεκτος.

Σε Ροταριανούς Ομίλους σε όλο τον κόσμο, Ροταριανοί σαν και εσένα δίνουν νέα πνοή στις κοινότητές τους και σε άλλες στο εξωτερικό – δημιουργώντας κατά τη διαδικασία δυνατούς δεσμούς φιλίας.

ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ

• Συζήτησε με μέλη του Ομίλου σου σχετικά με τον τομέα, στον οποίο η εμπειρία σου είναι πιο χρήσιμη.
  • Γίνε μέλος μιας Επιτροπής του Ομίλου σου.
  • Παρακολούθησε την επόμενη συνεστίαση του Ομίλου σου και βοήθησε στον σχεδιασμό των δραστηριοτήτων του.

ΒΕΛΤΙΩΣΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ

• Προσφέρσου εθελοντικά για να βοηθήσεις στη δράση του Ομίλου σου – τη δράση για την οποία ο Όμιλός σου είναι ευρύτερα γνωστός στην τοπική κοινωνία.
  • Συνεργάσου με ένα πρόγραμμα για τη νεότητα που υποστηρίζει ο Όμιλός σου, όπως το Ιντεράκτ.
  • Αναγνώρισε μια ανάγκη στην κοινότητά σου και πρότεινε μια δράση, στην οποία μπορούν να συνδράμουν τα μέλη του Ομίλου σου και δίνει λύση σε αυτή την ανάγκη.

∆ΙΚΤΥΩΣΟΥ

• Παρακολούθησε όσο το δυνατό περισσότερες συνεστιάσεις του Ομίλου σου. Έλα σε επαφή με διαφορετικούς ανθρώπους κάθε φορά.
  • Λάβε μέρος σε μία Ροταριανή Συναδέλφωση και γνώρισε Ροταριανούς από άλλες χώρες, που μοιράζονται τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα.
  • Παρακολούθησε το Συνέδριο της Περιφέρειάς σου και το Παγκόσμιο Συνέδριο

ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ∆ΙΕΘΝΩΣ

• Ασχολήσου με τις διεθνείς δράσεις του Ομίλου σου.
  • Χρησιμοποίησε την διαδικτυακή βάση δεδομένων ProjectLink για να μάθεις για διεθνείς δράσεις παροχής υπηρεσιών άλλων Ομίλων που χρειάζονται εθελοντές ή άλλου είδους βοήθεια.
  • Φιλοξένησε έναν φοιτητή του προγράμματος Ανταλλαγών Νέων που επισκέπτεται την Περιφέρειά σου.
Πατήστε στην εικόνα για να κατεβάσετε "Τα βασικά του Ρόταρυ" σε μορφή pdf.

Πατήστε στην εικόνα για να κατεβάσετε το έγγραφο σε μορφή pdf.

ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΡΟΤΑΡΥ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ

• Πρότεινε σε ένα φίλο ή συνάδελφο να γίνει μέλος στον Όμιλό σου. Όλοι οι Ροταριανοί μπορούν – και πρέπει – να προσκαλούν νέα μέλη.
  • ∆ήλωσε συμμετοχή σε ένα πρόγραμμα ανάπτυξης ηγεσίας του Ομίλου σου.
  • Πες στους φίλους και τους συναδέλφους για το πώς ο Όμιλός σου προσφέρει στην κοινότητά σου.

ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΟΥ

• Βοήθησε τον Όμιλό σου ή την Περιφέρειά σου να συγκεντρώσει χρήματα για να πετύχουμε το στόχο του Ρόταρυ των 200 εκατομμυρίων δολαρίων ΗΠΑ (ο στόχος ήδη επιτεύχθηκε) για την καταπολέμηση της πολιομυελίτιδας.
  • Κάνε μια δωρεά στο Ροταριανό Ίδρυμα.
  • Θέσε έναν ετήσιο στόχο για την προσφορά σου στο Ίδρυμα.

ΜΑΘΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...

• Εξερεύνησε νέες πηγές για προσέλκυση μελών και άλλα εργαλεία στο www.rotary.org.
  • ∆ιάβασε το περιοδικό του Ρόταρυ και τα ενημερωτικά δελτία του Ομίλου και της Περιφέρειάς σου.
  • Επισκέψου τις ιστοσελίδες του Ομίλου και της Περιφέρειάς σου.
  • Παράγγειλε εκδόσεις και βίντεο του Ρόταρυ από το shop.rotary.org.

Ελά μαζί μας!

Ως Ροταριανός, είσαι ευπρόσδεκτος να συμμετέχεις σε κάθε συνεστίαση Ροταριανού Ομίλου, οπουδήποτε στον κόσμο.

Χρησιμοποίησε το Club Locator στο www.rotary.org ή την δωρεάν εφαρμογή για κινητά Rotary Club Locator app για να βρεις Ομίλους, ώρες και τόπους συνεστιάσεων.